+38 063 020 1949
Працюємо цілодобово

Перша допомога при наркотичному передозуванні

Правильна перша допомога при наркотичному передозуванні може врятувати життя залежному.
Отримати консультацію

Перша допомога при наркотичному передозуванні: симптоми  та наслідки

Наркотичне передозування є наслідком нездатності людського організму прийняти певний препарат. Тому потрапляння в організм великих доз того чи іншого препарату, та ще й протягом короткого терміну, нерідко призводить до ряду небезпечних наслідків, включаючи смерть потерпілого.

Реакція організму на передозування різними речовинами помітно відрізняється. Так, при споживанні опіатів (включаючи героїн) та заспокійливих речовин (наприклад, алкоголю) відбувається уповільнення всіх процесів, що відбуваються у внутрішніх органах, що провокує утруднення дихання. У важких випадках це призводить до зупинки дихальної та серцевої діяльності.

При наркотичному передозуванні стимуляторами (наприклад, кокаїном або амфетаміном) відзначаються серцеві напади, спазми, збої в роботі серця, нерідко – непритомність. При передозуванні кокаїном часто піднімається високий жар, що в окремих випадках призводить до пошкодження тканин мозку та летального результату. Крім цього, були відзначені і смертельні випадки, пов’язані із спільним вживанням екстазі та заспокійливого, а також від вживання цієї речовини у чистому вигляді. У цих випадках передозування теж викликало різке та значне підвищення температури з наступним летальним кінцем.

Наслідки наркотичного передозування можна мінімізувати, лише це допоможе уникнути розвитку фатального сценарію. Зазвичай з моменту вживання препарату до смерті минає від однієї до трьох годин, отже, часу для надання першої допомоги при передозуванні цілком достатньо, і важкі наслідки можуть і не наступити.

Ознаки передозування

Явними ознаками передозування є:

  • Послаблення дихання з його можливим зупиненням
  • Синій або дуже блідий колір шкіри на обличчі
  • Нерухомість тіла
  • Слабкий пульс, що часто не промацується.
  • З рота потерпілого починає йти піна
  • Помітні судоми та тремор
  • Відзначаються напади блювоти
  • Людина скаржиться на біль, тиск або почуття стиснення в грудях
  • Можливі непритомності
  • При диханні фіксуються здавлені шуми та хрип

Чи можна уникнути передозування?

Уникнути наркотичного передозування або звести можливість її настання до мінімуму допоможе дотримання таких правил:

  1. Не варто приймати різні речовини одночасно. Лікарі давно зауважили, що передозування героїном частіше спостерігаються за його одночасного прийому з алкоголем.
  2. Не слід вживати препарати наодинці. Якщо на момент вживання людина не залишається одна, то при погіршенні її стану знайдеться той, хто викличе лікарів для надання кваліфікованої наркологічної допомоги.
  3. При вживанні наркотиків поодинці рекомендується перебувати в якомусь доступному місці.
  4. Перш ніж вживати незнайомий препарат, його потрібно перевірити, наприклад, за допомогою куріння або понюхавши – ці способи споживання не такі небезпечні, як внутрішньовенний прийом.
  5. Слідкуйте за власним самопочуттям, пам’ятайте, що при голоді або в момент загострення хронічної хвороби імунна система послаблюється. Крім того, імунітет послаблюється після пережитого недавно синдрому відміни та при тимчасовому припиненні прийому препарату. Таким чином, дво-триденна перерва у вживанні здатна в кілька разів збільшити ризик передозування. Потрібно стежити і за власним здоров’ям. Будь-яке захворювання дихальної системи, навіть перенесене раніше, при вживанні героїну спровокує подальше порушення дихальної функції.
  6. Обговорюйте з близькими та друзями будь-які незвичні відчуття після вживання наркотиків. На випадок непередбаченої ситуації слід розробити точний план дій, обговоривши його у колі друзів.

Для приведення потерпілого до тями при наданні першої допомоги при передозуванні не можна застосовувати амфетамін та кокаїн, заборонено використання солоного розчину та адреналіну – вони не допоможуть, а лише посилять ситуацію. Надаючи першу допомогу при наркотичному передозуванні, постраждалому заборонено занурювати в холодну воду – отриманий шок здатний призвести навіть до загибелі людини (траплялися випадки утоплення).

Як вчинити під час передозування?

Часто ні сам постраждалий, ні його близькі точно не знають, що їм робити в подібній ситуації. Втрата часу при наданні першої допомоги при передозуванні лише збільшує ризик настання тяжких наслідків, а тому допомогу потрібно надавати негайно.

Для цього необхідно:

  1. Перевірити, чи людина свідома, чи здатна вона відкривати очі і розмовляти.
  2. Якщо постраждалий не може відповідати, але дихання не порушене, можна спробувати повернути його до тями. Для цього людину потрібно ущипнути або струснути, покликати на ім’я, можна використовувати і масаж грудної клітки пальцевими суглобами. Якщо потерпілий до надання першої допомоги не втратив свідомість, переконайтеся, чи може він самостійно пересуватися і розмовляти. До того ж, у подібних випадках його не можна залишати на самоті – будь-якої миті самопочуття постраждалого може погіршитися, та й ймовірність втрати свідомості дуже велика.
  3. За відсутності дихання та слабкої серцевої діяльності потрібні невідкладні заходи першої допомоги. З цією метою викличте бригаду швидкої допомоги, обов’язково розповівши про можливе передозування (у такому випадку медики, які приїхають на місце події, будуть підготовлені до обставин, що склалися). Продовжуйте надавати першу допомогу, зробіть потерпілому штучне дихання (рот у рот). Якщо дихальна функція відновиться, або ви захочете на деякий час відійти від потерпілого, поверніть його на бік – у цьому випадку він не захлинеться блювотиною.

Перша допомога при наркотичному передозуванні: рекомендації під час виклику лікарів

Викликати нарколога додому для першої допомоги краще з тихого місця, оскільки сторонні шуми можуть дезорієнтувати лікарів. Постарайтеся максимально інформативно та спокійно викласти суть події. Не приховуйте від лікарів факт передозування, це спростить надання першої допомоги. До приїзду бригади медиків забезпечте лікарям безперешкодний прохід, а за необхідності – проїзд до місця події, якщо потрібно – вийдіть та вкажіть дорогу. Повідомте лікарям максимум відомої Вам інформації: що саме вжив потерпілий, що він міг вживати до цього, які лікарські препарати є в будинку та ін. Все це допоможе медикам визначитися з невідкладними заходами першої допомоги при передозуванні, необхідними в кожному окремому випадку, наприклад, з дозуванням ліків.

Найкращі пропозиції реабілітації
Стандарт
Лікування від 4 місяців
  • Стаціонар закритого типу
  • Медичне спостереження 24/7
  • 5 разове харчування
  • Щоденна психотерапія
  • Групи для родичів
вiд 15 000 грн
За мiсяць
Отримати консультацію
Комфорт
Лікування від 5 до 6 місяців
  • Палата на 2-3 особи
  • Медичне спостереження 24/7
  • Індивідуальна психотерапія
  • Групові терапії
  • Супровід родичів
вiд 25 000 грн
За мiсяць
Отримати консультацію
VIP
Лікування від 5 до 6 місяців
  • 1-2х місна палата на вибір
  • Особистий психолог 24/7
  • Індивідуальне меню
  • Особиста покоївка
  • Все включено
вiд 40 000 грн
За мiсяць
Отримати консультацію
Інші послуги
Усі послуги
Акція
Знижка 15%
Виклик нарколога додому та стаціонарне лікування зі знижками 15% на честь 25-річчя центру
Отримати консультацію
Акція
Знижка 10% на повторний виклик
Знижка 10% на другий виклик за однією адресою
Отримати консультацію
Лікування алкоголізму
Анонімне лікування алкоголізму у жінок і чоловіків на будь якій стадії
Лікування наркоманії
Лікування наркозалежності від будь-якої речовини та реабілітація
Виклик нарколога додому
Цілодобовий виїзд наркологічної бригади додому до пацієнта
Залиште заявку
І наші менеджери зв'яжуться з вами протягом 40 секунд

    Вашу заявку успішно відправлено
    Наш менеджер зв'яжеться з вами протягом декількох хвилин
    Повернутися на головну
    Помилка
    Під час відправлення сталася помилка. Спробуйте пізніше
    На головну