Співзалежність: міф чи реальність?
У клініку «Українське наркологічне співтовариство» часто потрапляють хворі, які страждають від алкоголізму, але мало хто бажає впоратися із співзалежністю. Зумовлено це тим, що багато хто не надає значення цьому захворюванню, хоча воно таке ж руйнівне, як і зловживання спиртними напоями.
Співзалежність: що це таке?
Під співзалежністю мається на увазі негативний психологічний стан, у якому людина соціально, фізично чи емоційно залежить від хворого. У більшості ситуацій з цим порушенням стикаються близькі тих людей, які зловживають алкоголем.
Хвороба розвивається далеко не у всіх. Для цього має бути схильність до такого стану. Як правило, людина, яка стає співзалежною, нестабільна з психологічної точки зору. Він дуже опікується хворим і намагається виправдати його зловживання, вирішує його проблеми, повертає борги тощо. Через це алкозалежний не захоче щось змінювати у своєму житті, тому що йому здається, що в нього все гаразд.
Лікування алкозалежності не буде дієвим до того часу, коли поруч із людиною перебуває співзалежний. В обох випадках є психологічні порушення, які потребують усунення. Зробити це можна лише за допомогою досвідчених лікарів.
Прояв співзалежності при алкоголізмі
Співзалежна поведінка може проявлятися по-різному в кожному конкретному випадку. На це впливають різні чинники, серед яких глибина особистості, життєвий досвід, різні психологічні особливості та інше. Співзалежність є поширеним станом тоді, коли близька людина має хворобливу потяг до спиртного. Хвороба розвивається, незалежно від матеріального стану людини, від її віку чи соціального статусу.
Але те, що є співзалежність, вказують такі риси:
- Руйнується особистість всіх рівнях. Торкається фізичне здоров’я, психіка, ментальність та інше.
- Людина упокорюється з несприятливою атмосферою, в якій живе. Він адаптується до положення, звикається до того, що близька людина зловживає спиртним. Навіть у разі, якщо хворий припинить пити алкоголь, співзалежний поводитиметься так, ніби перебуває в колишньому середовищі.
- Сильна емоційна, соціальна, формальна та фізична залежність від конкретної людини.
- Занижена самооцінка.
- Хронічне захворювання.
- Низька емоційність.
- Компульсивність. Співзалежна людина усвідомлює ці дії, але не виходить їх зупинити.
- Заперечення. Хворий не визнає, що у його житті є серйозні проблеми.
Співзалежність при алкогольній залежності проявляється у кожному разі по-різному. Очевидно лише те, що хвора людина не вільна. Він може бути позбавлений почуттів, своїх думок та устремління. Він може довгі роки, інколи ж і все життя, грати роль «рятівника». Рідше відходить у себе і усувається від рідної людини. Практично завжди заперечує, що є проблеми. Перебуваючи поруч із хронічно алкозалежним, можна самому почати зловживати спиртним.
Поведінка співзалежних
Виділяється кілька ролей, притаманних співзалежних. Він може бути рятівником, переслідувачем чи мучеником.
Кожну роль слід розглянути докладніше:
- Рятівник. Людина намагається себе переконати, що вона може і навіть має допомогу алкозалежному. Він не усвідомлює, що його поведінка не є корисною, а навпаки, шкодить. На підсвідомості намагається зробити алкозалежним залежним від нього, щоб отримати над ним контроль.
- Переслідувач. Прагне вилікувати алкозалежного усілякими способами, йде задля цього навіть на крайні заходи. Співзалежний сильно контролює хворого, встановлює жорсткі правила, надмірно тисне на нього, лякає і може загрожувати.
- Мученик (жертва). Його цілком влаштовує ця ситуація, він навіть може отримувати задоволення від того, що інші люди відчувають щодо нього жалість.
Незалежно від моделі поведінки, співзалежний шкодить здоров’ю хворого. Він губить і руйнує також своє життя.
Небезпека співзалежності
Співзалежність – важке психічне відхилення, що потребує лікування. Іноді впоратися з алкоголізмом простіше, ніж із цим порушенням.
Співзалежність без своєчасної наркологічної допомоги призведе до наступного:
- Нездатності жити повноцінно. Людина перестає відчувати свою значущість, не може взаємодіяти з іншими людьми, стає замкненою.
- Колишні інтереси зникають. Співзалежний починає забувати, що раніше його цікавило та тішило. Він починає жити на шкоду собі.
- Складнощі у спілкуванні. Через те, що людина перебуває у колі алкозалежного, у неї виникають складнощі з комунікаціями.
- Несприятлива ситуація в будинку. Руйнується тепло і гармонія або посилюється те, що вже спричинено алкоголізмом. При побудові своєї сім’ї хворий починає проектувати співзалежність на інших.
- Соціальні проблеми та труднощі на роботі. Порушення призводить до зниження працездатності та нестабільності поведінки.
Якщо в сім’ї є співзалежна людина, яка зловживає спиртним, не може вилікуватися. Близький заважатиме йому усвідомити проблему і зважитися на проходження лікування.
Лікування співзалежності
Щоб впоратися із співзалежністю, потрібно пройти 4 етапи лікування:
- Виживання. Тут людина заперечує наявність проблеми, використовує різні захисні механізми. Співзалежний створює ілюзію, ніби в нього все нормально, але насправді він хворий. Він продовжує перебувати у сильному зв’язку з алкозалежним. Виживаючи за цих обставин, людина зберігає шанси на повне одужання.
- Переототожнення. Після того, як співзалежний визнає, що хворий, його захисні властивості порушуються. У нього залишаються сили для того, щоб лікуватись. Він поступово переототожнює себе в навколишньому світі. Важливо не обмежуватись визнанням небезпеки такого способу життя, а почати змінюватись.
- Вирішення основних проблем. Одужувати співзалежний починає тоді, коли він починає усвідомлювати, що його воля не безмежна. Він бачить, що не можна ігнорувати проблеми, що виникають, а потрібно шукати варіанти їх вирішення. Співзалежний визнає свою поразку, але це необхідно для того, щоб у майбутньому здобути перемогу.
- Реінтеграція. Людина починає повністю приймати себе. Предметом його роздумів стає самооцінка, яка не перебуває десь у глибині підсвідомості. Співзалежний аналізує навколишній світ, намагається знайти своє місце в ньому.
Лікування та одужання індивідуальні у кожному випадку. Воно протікатиме успішніше, якщо людина перебуває під наглядом досвідчених лікарів. Почати курс важливо з визнання проблеми. Якщо співзалежний цього не зробить, то подальші дії будуть безглузді.
Іноді для цього потрібна психологічна допомога, яка включає наступне:
- заняття індивідуально та у групах
- навчання людини порятунку від стресу та досягнення гармонії всередині
- розгляд сімейних ситуацій під різними кутами, щоб усвідомити, що багато дій не допомагають, а шкодять залежному.
Лікування співзалежності має бути орієнтоване на те, щоб упоратися з почуттям провини, тривожністю та надмірною опікою.
Лікарі допоможуть почати жити наново, відчуваючи приємні відчуття, незважаючи на проблеми, з якими стикаються у сім’ї. Важливо не зациклюватись на алкозалежному, а ставити на перше місце себе.
Вилікувати співзалежність можна у домашніх умовах. Але це не настільки ефективно, як проходження курсу у клініці. У стаціонарі проводяться різні лекції та семінари, в рамках яких хворому розповідають про приклади з життя та дають рекомендації, які допомагають одужати. Лікарі пояснюють, що треба робити, щоб дійсно допомогти алкозалежному вилікуватись, а що не можна робити.
Співзалежність – хвороба, за якої потрібна медична допомога. Людина з цим порушенням шкодить не лише собі, а й своїм близьким. Щоб вилікуватись, необхідно попрацювати з досвідченим психологом. Перестаньте бути жертвою, а займіться собою. Роботи з алкозалежним довірте лікарям, які індивідуально підберуть ефективний курс лікування. Тільки так можна набути здоров’я. У клініці «Українська наркологічна спільнота» можна анонімно пройти лікування співзалежності при алкоголізмі.
- Стаціонар закритого типу
- Медичне спостереження 24/7
- 5 разове харчування
- Щоденна психотерапія
- Групи для родичів
- Палата на 2-3 особи
- Медичне спостереження 24/7
- Індивідуальна психотерапія
- Групові терапії
- Супровід родичів
- 1-2х місна палата на вибір
- Особистий психолог 24/7
- Індивідуальне меню
- Особиста покоївка
- Все включено
-
Консультація нарколога онлайн
-
Лікування алкоголізму в Києві
-
Виведення із запою вдома в Києві
-
Лікування наркоманії в Києві
-
Виклик нарколога додому в Києві
-
Кодування від алкоголізму в Києві